Poohliadnutie za sezónou elitných žien a mužov
Ako hodnotíte sezónu 2020? Podarili sa aspoň čiastočne naplniť nastavené ciele?
„Myslím, že sezóna nám nastavila dve zrkadlá. Jedno, že v Európe nie sme bez Petra Sagana úplne stratení (pozn. Juraj Sagan vybojoval na ME 15.miesto). Na druhej strane bol v ťažkom profile pretekov viditeľný obrovský rozdiel medzi svetovou špičkou oproti kontinentálnej lige,“ priblížil sezónu Jakub Vančo a dodáva: „v prípade žien mám zmiešané pocity. Na jednej strane sa pomaličky darí budovať novú generáciu reprezentantiek, ktoré sú ochotné pracovať a posúvať sa. Na druhej strane im v uplynulej sezóne chýbali možnosti na sebarealizáciu.“
Aké podujatia ste stihli absolvovať? Aké najlepšie výsledky dosiahli Vaši pretekári?
„Mužská reprezentácia oproti plánu vynechala iba jedny preteky, ale prakticky to bola tretina plánu, a to konkrétne Olympijské hry (pozn. mužská elitná reprezentácia jazdí len MS, ME a každé 4 roky OH). Ján Andrej Cully sa predstavil v časovke na európskom aj svetovom šampionáte, ale za ambíciami vždy kúsok zaostal. Tie sa však podarilo naplniť obhajcovi Slovenského titulu, Jurajovi Saganovi na majstrovstvách Európy, kde obsadil 15. miesto. Na 35. priečke ešte finišoval Patrik Tybor, ktorému na klasifikovanie chýbalo len posledné kolo. Na majstrovstvách sveta sa predstavili iba kontinentálni pretekári, no ako som spomenul už pri predchádzajúcej otázke, tu sa tiež prejavil veľký rozdiel medzi WT a kontinentálnou cyklistikou. Netýkalo sa to však len našich reprezentantov,“ zhodnotil výsledky na vrcholných podujatiach sezóny.
„So ženami sme ešte počas prípravy absolvovali Ešte počas prípravy sme absolvovali dvoje preteky v Turecku. Tam sme sa na výsledok príliš nekoncertovali, ale bolo z toho pekné 11. a 12.miesto. Následne sme sa už len pripravovali a pripravovali a pripravovali. Ja som asi 15x prerábal plány. Ale všetko sa postupne rušilo. Je to škoda, pretože plán bol pekný, pestrý, tak ako minulý rok. Viaceré preteky, na ktorých sme sa mali zúčastniť, mali byť odvysielané na Eurošporte. Začiatkom júna sme absolvovali sústredenie, aby som si urobil obraz, kde sa kto nachádza a následne začala sezóna na Slovensku. Vonku však všetko postupne rušili a z UCI pretekov, ktoré sme mohli absolvovať ostalo jedno Španielsko a Ukrajina počas našich národných majstrovstiev. Pretekať sme teda začali opätovne na európskom šampionáte, kde sa však ženám aj pre zranenia nedarilo. Následne sme sa mali presunúť na náročný etapák do Francúzska, ale tesne pred štartom sme všetko zrušili pre chorobu v tíme, aj nové opatrenia našej vlády. Následne sa Medveďová predstavila na majstrovstvách sveta, kde v ťažkom profile preteky dokončila v druhej tretine štartového poľa. Všetky nasledujúce preteky boli zrušené,“ dodal Vančo sklamane k zrušenému programu žien.
A ako hodnotí Jakub Vančo, reprezentačný tréner U23 a elitných žien pripravenosť svojich zverencov počas sezóny 2020? Využili "mimopretekový" čas na prácu na sebe, či skôr zaznamenali stratu motivácie a formy?
„Obzvlášť u starších bola motivácia trénovať bez zreteľa pretekov náročná. Niektorí aj pracovali, ale nie úplne správne načasovali formu. Minimálne jedno sústredenie som šiel do rizika s tým, že ak naň nevybavím sponzora dostanem sa do deficitu. Považoval som to však za dôležité a o to viac ma mrzelo, že všetka práca vyšla čiastočne navnivoč, keďže aj dvadsaťtrojkárom aj ženám chýbali podujatia.
S niektorými reprezentantkami som pracoval počas prvej vlny pandémie často a bolo vidieť, že ženská mentalita v športe je menej oblomná ako mužská. Čo môže byť aj negatívne, ale v prípade potreby pevnej vôle to bola požadovaná vlastnosť.
A aké plány čakajú našu reprezentáciu v nasledujúcich mesiacoch?
„Toto by malo byť pre nasledujúci rok v kompetencii Jána Valacha, ale všetci dúfame že Tokyo 2020 bude konečne skutočnosťou. Majstrovstvá Európy v Talianskom Trente majú zvlnený profil. No a majstrovstvá sveta budú v roku 2021 v Flámskej oblasti Belgicka s klasikárskym profilom, vyhovujúcim Petrovi Saganovi. Tak už len dúfať, že budúci rok sa podarí všetko zrealizovať,“ priblížil Vančo program top podujatí sezóny, na ktorých by sa mala zúčastniť aj elitná reprezentácia našich cyklistov.
„Už v sezóne 2019 som postrehol, že dlhšia pauza v reprezentačnom programe žien vedie ku návratu ku starým praktikám, najme čo sa týka štýlu pretekania. Chcem preto zabezpečiť pravidelný, stabilný pretekový plán, aby sa mohli posúvať v pretekovom prejave a zmýšľaní. Prichádzajú mi stále nové, šikovné cyklistiky, ktoré majú otvorené veľké dvere do sveta zrovnoprávňujúcej sa ženskej cyklistiky. U mňa priestor aj podporu dostanú a záleží ako sa chopia šance,“ dodáva Vančo k ženám.