Peter Sagan obsadil siedme miesto na MS, Martin Svrček bol šestnásty v U23
Preteky merali 267 kilometrov. Profil bol šitý na mieru klasikárom. Slovenskú cyklistickú školu v pretekoch reprezentovali okrem Saganovcov ešte Marek Čanecký a Matúš Štoček. Obaja sa do Austrálie presunuli po 66. ročníku pretekov Okolo Slovenska, kde patrili k najaktívnejším slovenským pretekárom.
Juraj Sagan sa zviditeľnil v posledných pretekoch kariéry v celodennom úniku. Spoločnosť mu robilo 15 cyklistov. Do úniku sa snažil dostať aj Matúš Štoček, ale nepodarilo sa mu to. Únik mal istú dobu až osem minútový náskok, no už na méte 100 kilometrov pred cieľom mal k dobru štyri minúty. Juraj Sagan si z úniku vystúpil 76 kilometrov pred koncom a nakoniec preteky nedokončil.
Peter Sagan celý čas jazdil v pelotóne spolu so zvyšnými dvomi Slovákmi. Päť kôl pred koncom sa v stúpaní Mount Pleasant utrhlo z balíka 20 cyklistov. Bol medzi nimi aj Belgičan Remco Evenepoel. Skupina skoro hneď získala k dobru minútu a pol. Tri kolá pred koncom Evenepoel zaútočil a krok s ním udržal už iba Alexej Lucenko z Kazachstanu.
Evenepoel sa vpredu osamostatnil pri predposlednom výstupe na Mount Pleasant a získal svoj premiérový titul majstra sveta v kategórii Elite. Pretekári za ním taktizovali a nakoniec ich všetkých postupne dobehol pelotón už len s Petrom Saganom. V ňom sa tak šprintovalo o druhú pozíciu. Špurt vyhral Francúz Christophe Laporte, druhý v šprinte a celkovo tretí bol Michael Matthews z Austrálie.
Peter Sagan obsadil siedmu pozíciu. Do cieľa prišli spoločne aj Matúš Štoček a Marek Čanecký na 64., respektíve na 65. mieste. „Keď sme odštartovali, vedeli sme, že sa chceme dostať do úniku a ja s Jurom sme to skúšali. Takmer sa mi to podarilo, ale napokon odišla skupina s ním. Potom som teda ostal pri Peťovi a dve kolá pred cieľom ma v kopci utrhli. Som rád, že som došiel svoje prvé preteky na MS v elitnej kategórii. Také dlhé preteky som ešte nejazdil,“ povedal Štoček.
„Pred pretekmi sme si v tíme povedali, že by sme to ja s Matúšom mohli skúšať na únik. Jednak preto, že nikdy neviete, ako sa preteky vyvinú a rovnako preto, nech je slovenský dres vidno. Nakoniec sa mi to podarilo, no bolo to ťažké, boli to bláznivé preteky. Mrzí ma, že sme nepriniesli medailu, Peter bol k nej blízko. Keďže to boli moje posledné preteky, som rád, že sa mi podarilo ukázať a byť v tom úniku a že som sa mohol takto rozlúčiť,“ dodal Juraj Sagan.
Trojčlenné zastúpenie malo Slovensko v pretekoch mužov do 23 rokov. Štartovali v nich Martin Svrček, Pavol Rovder a Samuel Tuka. Poslední dvaja menovaní sa udržali v pelotóne do polovice pretekov, potom z nich odstúpili. Pôvodne mal preteky absolvovať aj Lukáš Kubiš, ale po príjazde do Austrálie mal zdravotné problémy a musel podstúpiť menšiu operáciu v nemocnici.
Martin Svrček bol v pelotóne až do úplného konca. V úplnom závere sa pred jeho skupinou nachádzali dvaja cyklisti a Svrček sa snažil k nim dotiahnuť. Útočil niekoľkokrát, no neúspešne. Do šprintu o tretie miesto si nepriniesol veľa síl. V pretekoch obsadil 16. miesto. Titul majstra sveta získal Kazach Jevgenij Fedorov, jeden z dvoch uniknutých cyklistov.
„Nešiel som do Austrálie s nejakými veľkými cieľmi a očakávaniami práve pre to, ako vyzerala sezóna. Takže fajn, hoci v závere som trochu urobil chybu, že som bol vpredu veľmi skoro, chcel som špurtovať, ale postupne ma väčšina pretekárov predbehla. Bolo vidieť, že mi ešte chýbajú skúsenosti v takýchto záveroch,“ skonštatoval Svrček po pretekoch.
Juniorský titul získal Nemec Emil Herzog, zo Slovákov preteky dokončil Samuel Novák na 40. mieste. Ženský titul vyhrala Holanďanka Annemiek van Vleutenová a medzi juniorkami zvíťazila Zoe Bäckstedová z Veľkej Británie. Zo Sloveniek v Austrálii štartovala len Nora Jenčušová v pretekoch žien, no nedokončila ich.
Vo Wollongongu sa bojovalo aj o časovkárske tituly. Medzi mužmi vyhral Nór Tobias Foss, medzi ženami Ellen van Dijková z Holandska, medzi mužmi do 23 rokov Nór Sören Waerenskjold, medzi juniormi Joshua Tarling z Veľkej Británie a medzi juniorkami jeho krajanka Zoe Bäckstedtová. Slovensko malo zastúpenie len medzi ženami. Nora Jenčušová skončila na 35. mieste. Mix tímov vyhrali Švajčiari.