*loading*
Miss slovenskej cyklistiky 2014O násNa stiahnutieKontakty2% z daneKalendárRozhodcoviaRegistrácia klubov a členovŠkolenie trénerovPrehľad úspešnosti športovcovKoncepcia cyklistiky do roku 2020Športová halaOlympijske hryNCSCTMBratislavská hradná časovka o pohár predsedu Národnej Rady SRLinkyArchív
UEC

Itera
SlovenskyEnglish
UCI

Dve etapové víťazstvá pre náš najväčší talent v Rakúsku

Slovenský cyklista a držiteľ ocenenia objav roka, David Zverko, vyhral dve etapy a obsadil celkové piate miesto na najprestížnejších európskych pretekoch kadetov ASKÖ Radjugendtour 2012.

Podujatie určené pre pretekárov do 17 rokov z devätnástich krajín nášho kontinentu sa konalo v juhovýchodnom Rakúsku, v okolí mesta Graz. Cyklistické nádeje na neoficiálnych majstrovstvách Európy absolvovali 320 kilometrov systémom prológu a štyroch etáp. Predstavili sa tu šiesti Slováci. David Zverko z ŠaVS CK Žiar nad Hronom vyhral prológ 12. augusta a obliekol sa do dresu lídra pretekov, no už v prvej etape sa z víťazstva radoval únik a o najcennejší dres prišiel. Výrazný úspech dosiahol ešte v tretej etape, keď vyhral všetky šprintérske prémie a tiež záverečný špurt. V celkovom poradí obsadil piate miesto, čo označil za sklamanie. Vyhral tiež šprintérsku súťaž o zelený dres, ktorá bola bodovaná za víťazstvá na šprintérskych prémiách počas etapy. Celkovo zvíťazil Švajčiar Patrick Müller.

„Vlani som tu skončil tretí, takže tento rok som sem prišiel s úmyslom vyhrať. Prológ mi vyšiel, no súperi ma už poznali a počas celých pretekov si na mňa dávali veľký pozor. Často mi vytvárali náročné situácie a nemal som dostatok síl, aby som tomu čelil bez časových strát. S dvoma etapovými víťazstvami som spokojný, ale chcel som tu dosiahnuť viac v celkovom hodnotení,“ povedal po návrate na Slovensko Zverko.

Slovensko (tréneri Milan Novosad a František Sitora): Ferdinand Barták (1996, ŠKC Dubnica), Denis Baška (1996, CK EPIC Dohňany), Juraj Bellan (1996, ŠaVS CK Žiar nad Hronom), Miroslav Gavenda (1997, TJ Slávia ŠG Trenčín), Kristián Zimány (1997, ŠaVS CK Žiar nad Hronom), David Zverko (1996, ŠaVS CK Žiar nad Hronom)Mini-rozhovor:

Dá sa u teba aj trénera hovoriť o spokojnosti?
"Dve etapy a zelený dres sú pekné úspechy, ale šli sme tu urobiť lepší výsledok než vlani v celkovom poradí. To sa nepodarilo. Konkurencia bola veľmi silná a viditeľne išli proti mne. Ja som bol viac-menej sám na celé tímy."

Takéto preteky nemávaš každý týždeň (organizácia, súperi), takže si určite získal veľa skúseností...
"Samozrejme. Naučil som sa mnohé veci. Som ešte veľmi mladý, takže potrebujem cyklisticky rásť. Ak by som to mal zhrnúť do jednej vety, tak musím jednoducho viac bojovať, bojovať ako len viem so sebou aj súpermi. Sú to najväčšie preteky v tejto kategórii na akých som štartoval. Ich organizácia je naozaj skvelá."

Boli to tvoje posledné veľké preteky v kategórii U17, tešíš sa na posun medzi juniorov aj na medzinárodnom poli?
"Som rád, že pôjdem vyššie, aj keď presne neviem do čoho idem. Až keď absolvujem zopár pretekov, potom to naozaj zistím. To už bude iná káva ako sa hovorí. Prechod je vraj ťažký, no keď to zvládli iní, verím, že aj ja."


autor: Lukáš Timko
foto: radjugendtour.com

priebeh pretekov tu (odkaz)


hlavná stránka | späť na správy | Cestná cyklistika | Zdielaj